Jak předcházet chutím na sladká a nezdravá jídla?

tortilla-chip-58709_640

 

Celý den hladovíte a večer si všechno vynahradíte?

Pokud se takový den naskytne jednou za čas, sami poznáte na svém zažívání a osobním pocitu, že tohle nebylo to pravé, a že pro příště se musíte na podobný den lépe připravit.

Pokud máte podobných dnů v týdnu většinu, je pravděpodobné, že se vám v blízké době nevyhnou zdravotní potíže, nadváhou počínaje. Když nestihnete posnídat, místo oběda jenom vletu slupnete něco malého a večer vyčerpaní a hladoví usednete ke královské večeři, abyste se za celý den „odměnili“ a vynahradili si, co jste nestihli, je velká pravděpodobnost, že večeře bude mít větší kalorickou hodnotu než jídlo, které byste případně snědli za celý den po malých dávkách. Budete si také podvědomě vybírat jídla tučnější a obecně kaloričtější, protože váš mozek vám bude velet dohnat co nejvíce z toho, co jste zameškali. Málokdo si přece ve vyhladovělém stavu dá zeleninový salát.:-)

Důležitý je také fakt, že v rámci jednoho opulentního večerního jídla nemáte šanci dodat organismu denní dávku všech potřebných vitamínů a minerálů, vlákniny a dalších živin. Velká hromada jídla se také špatně tráví, a i kdyby živiny v jídle obsaženy byly, jen stěží se všechny vstřebají. Zejména pokud je večeře ukončena sladkým dezertem. Jídlo je pro zažívací systém téměř nestravitelné a prochází ve střevech spíše procesem hnití než trávení.

Večeře a redukce váhy

Při redukci váhy je velmi důležité jíst pravidelně a žádné jídlo nevynechávat. Organismu tím dáváte najevo, že má dostatečný přísun všech živin, nemusí se obávat krize z jejich nedostatku a nemusí si tedy tvořit zásoby“ v podobě tuku. V případě, že večeři vynecháváte, ošidíte organismus o zdroj důležitých živin a také o zdroj energie.

Oblíbenou večeří při redukci váhy je zeleninový salát. Má přece tolik vitamínů a žádné kalorie! Ale… salát neobsahuje žádné bílkoviny a kalorií je tak málo, že rozhodně nepostačí na pokrytí energetických potřeb organismu až do snídaně. Výsledek je tedy jen o málo lepší než při vynechání večeře.

Zelenina rozhodně k redukční dietě patří, ovšem měla by být doplněna bílkovinou (nemusí to být kus masa, službu prokážou luštěniny, bílý jogurt či čerstvý sýr nebo vajíčko, nejlépe na měkko).

Cukr je droga

Různé výzkumy prokázaly, že cukr může být návykovější než některé tvrdé drogy.

Abstinenční příznaky vysazení cukru zahrnují:

 • silná žádostivost po sladkém
 • únava
 • smutek
 • choulostivost
 • bolesti hlavy

Touha po sladkém se obvykle dostaví tehdy, když něco sníte.

Tehdy mozek dostává signál, že konzumujete potravu a očekává zvýšení hladiny cukru, které se však nedostaví. Proto si ho začne vyžadovat.

Časem se tato žádostivost vytratí. Pokud je pro vás zpočátku příliš silná, můžete namísto úplného vyřazení postupně dávky cukru snižovat. Kromě pominutí touhy po sladkém se vám také výrazně zlepší zdravotní stav.

A co když mě po večeři (případně během dne) přepadnou chutě?

Pokud dlouhodobě jíte pravidelně, v jídelníčku nemáte jednoduché cukry (sladkosti, mlsání, cukr na slazení, slazené nápoje) a dbáte na dodání dostatečného množství všech živin (vitamínů, minerálů, antioxidantů…), chutě by vás přepadat neměly.

Pokud se přeci jen občas stane, existuje určitě spousta dobrot bez obsahu soli, tuků, cukrů. Hodí se i při oslavách, kdy jste vzhůru dlouho do večera:

 • zelenina nakrájená na „prsty“, které si můžete namáčet do dipu z bílého jogurtu s česnekem, oblíbenými bylinkami či troškou hořčice

 • šmakoun – na kostičky nakrájený výrobek z vaječných bílků, který nahradí chutě na slané či na tučné sýry apod. Obsahuje velmi málo kalorií, soli i cholesterolu.

 • zeleninová polévka

 • kousek libového masa od večeře či oběda – s oblohou ze zeleniny

 • malé množství oříšků či semínek – ovšem rozhodně ne pražených, solených, obalovaných v čokoládě či jogurtu

 • sklenička kysaného mléčného nápoje či jogurtu – co nejčerstvějšího, neslazeného, nejlépe bez příchutě

 • ovocná miska – menší množství ovoce nakrájené na kousky, můžete si misku ozdobit mátou či lžičkou jogurtu

 • sušené ovoce – banány, ananas, meruňky, švestky, rozinky; možno také s jogurtem (pro snížení GI)

Pokud vás chutě přepadávají často, je to známka nevyváženého jídelníčku. Zaměřte se na to, abyste jedli 5x denně a měli dostatečný příjem jednotlivých makrosložek (sacharidů, tuků a bílkovin).

Pavel Václavík
Trenér, výživový poradce a masér. Autor ebooku Základní principy (nejen) tělesné proměny. Je průvodcem ke změně životního stylu. Jeho cílem je, aby lidé přebudovali své myšlení, své tělo a tím i svůj život.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 • Odběr newsletteru

  Registrujte se a získejte online kurz změny životního stylu ZDARMA.

 • Kategorie